Aktualnie lekarze zajmujący się medycyną estetyczną wykonują bardzo szeroki wachlarz zabiegów mających na celu poprawę wyglądu pacjentów, a jednocześnie zmianę jakości ich życia. Nie da się zaprzeczyć temu, że ludzie borykający się z niedostatkami wyglądu nie czują się dobrze we własnej skórze, co może mieć zasadniczy wpływ na ich funkcjonowanie w społeczeństwie. Aspekt ten ma w jednakowym stopniu wymiar czysto fizyczny, jak również mentalny i psychologiczny.

Potencjał w tym zakresie jest bardzo duży i nie ma w tym kontekście miejsca na półśrodki. Ludzie zdeterminowani w materii swojej urody będą bardzo uparcie dążyć do tego, aby zabieg wykonać. Grunt, aby odbył się on w najwłaściwszy z możliwych sposób.

Jeśli chodzi o konkretne zabiegi, które mogą być wykonane na gruncie medycyny estetycznej, gama możliwości jest doprawdy ogromna. Można wskazać takie zabiegi jak chirurgiczna korekcja nosa, korekcja biustu (polegająca z reguły na jego powiększeniu, poprawie kształtu, rzadziej na zmniejszeniu piersi), liposukcja (odsysanie nadmiaru tkanki tłuszczowej), a przecież to zaledwie kilka najczęściej wykonywanych działań. Generalnie specjaliści zajmujący się takimi operacjami pracują przede wszystkim w specjalnie stworzonych prywatnych klinikach, dysponujących znakomitym, rozbudowanym zapleczem.

Korekty dla urody przede wszystkim komercyjne Publiczna służba zdrowia wykonuje zabiegi związane z medycyną estetyczną, w tym chirurgią plastyczną, jedynie w ściśle określonych sytuacjach. Najczęściej jest to związane z eliminowaniem konsekwencji urazów, takich jak wypadki. Jeśli dochodzi w ich wyniku do poważnego oszpecenia pacjenta, wykonanie zabiegów rekonstrukcji czy korekty chirurgicznej jest w pełni uzasadnione.

Trzeba jednak podkreślić, że operacje obliczone typowo na poprawę wyglądu celem zwiększenia komfortu codziennego funkcjonowania należą głównie do sfery komercyjnych zabiegów. Skuteczne operacje mają to do siebie, że muszą kosztować. Kiedy na horyzoncie pojawia się wyjątkowo atrakcyjna cenowo operacja na przykład wykonania implantów silikonowych, powinna się nam zapalić czerwona lampka.

Jest bowiem możliwe, że wpadniemy w ręce szarlatana lub lekarza o bardzo niskich kwalifikacjach. Efekty takich działań bywają opłakane i mogą zaważyć na wyglądzie oraz jakości życia pacjentów nawet na resztę życia. Decyzję o oddaniu się w ręce konkretnych fachowców należy więc podjąć w taki sposób, aby minimalizować ryzyko powikłań oraz błędów.

By lukasz