periodent.com.pl

Jaka jest różnica pomiędzy stomatologią, endodoncją, a ortodoncją? Na co dzień nikt nie zastanawia się nad tym, jakie gałęzie specjalizacji łączą się na jedną, powszechnie znaną stomatologię. Warto umieć rozróżniać występujące specjalizacje. Wiedza ta przyda się szczególnie wtedy, gdy będziemy borykali się z różnego rodzaju kłopotami związanymi z uzębieniem.

Co łączy w sobie dziedzina stomatologii?

Stomatolog to lekarz zajmujący się głównie leczeniem chorych zębów oraz schorzeń związanych z jamą ustną. To pierwszy specjalista, do którego udają się ludzie mający jakiekolwiek kłopoty z uzębieniem.

Po dokładnym rozpoznaniu przypadłości to on kieruje do pozostałych specjalistów znających się na znacznie węższych dziedzinach stomatologii. Dziedzina tej medycznej wiedzy dzieli się na kilka specjalizacji. Leczenie kanałowe pod mikroskopem poznań, jakiemu są poddawanych wielu pacjentów to endodoncja. Natomiast stomatologia określana mianem zachowawczej walczy dzielnie od lat z próchnicą i stara się jej jak najskuteczniej przeciwdziałać. Zabiegi stomatologiczne wykonywane na najmłodszych pacjentach są wykonywane przez osoby kształcące się w ramach pedodoncji.

Powszechna jest również ortodoncja. To do gabinetu ortodonty właśnie są kierowani pacjenci mający krzywe uzębienie. Lekarz zajmuje się przygotowaniem prawidłowego kształtu układu zębów w szczęce. Zleca wykwalifikowanym protetykom dentystycznym wykonanie aparatów ortodontycznych, które po założeniu i wraz z biegiem czasu naprawiają pojawiające się zniekształcenia. Odrębną dziedziną specjalizacji w ortodoncji jest periodontologia.

Jej głównym obszarem zainteresowań są kłopoty z jamą śluzową oraz problemy z obszarem przyzębia. Bardzo znanym schorzeniem, jakie jest leczone przez periodontologów jest paradontoza.

By lukasz