Korzystanie z przyczepek rowerowych stało się popularnym rozwiązaniem w wielu krajach na świecie. Nie inaczej jest także w Polsce, gdzie akcesoria te zyskały duże uznanie i można je bez większych problemów kupić, aby zapewnić dzieciom optymalne warunki do podróżowania razem z rodzicami. Nowoczesne modele przyczepek pozwalają na bezpieczne holowanie ich za rowerem, a kiedy zajdzie taka potrzeba w ciągu jednej chwili mogą zamienić się w praktyczny wózek spacerowy.

Część dostępnych w sprzedaży wózków jest zresztą tak wykonana, że można używać ich swobodnie jako przyczepek, co z punktu widzenia rodziców jest doskonałą wiadomością. Najważniejsza kwestia to zdecydować się na odpowiedni wariant przyczepki, która jest wykonana z solidnych materiałów i zapewni dziecku komfort. Kluczowe cechy to z jednej strony wodoszczelność, która ochroni przed ulewnym deszczem, a z drugiej strony optymalna wentylacja, która z kolei zabezpieczy dzieci przed przegrzaniem w upalny czas i pozwoli im swobodnie oddychać.

Oczywiście dziecko w przyczepce musi być solidnie przypięte za pomocą specjalnych pasów, które stanowią integralny element konstrukcji. Rozwiązanie to jest swoistym elementarzem bezpieczeństwa i nie powinno być pomijane, jeśli dziecko ma być bezpieczne. Jest jednak jeszcze jedno ważne pytanie, które rodzic musi sobie zadać.

Idealny moment, aby zacząć jeździć w przyczepce Chodzi konkretnie o to, kiedy w ogóle dziecko może zostać umieszczone w przyczepce, tak aby jazda z nim była dla niego bezpieczna? Czy przepisy prawa w jakikolwiek sposób określają te kwestie? Jak się okazuje, nie istnieją w tym momencie stosowne regulacje. Zamiast tego możemy jednak znaleźć życiowe i praktyczne wskazania i zalecenia. Otóż najbardziej ogólna zasada mówi, że optymalny moment na skorzystanie z przyczepki zachodzi wówczas, kiedy dziecko może siedzieć prawidłowo i nie ma problemów z założeniem mu na główkę kasku – ten ostatni jest bowiem nieodzowny, aby zapewnić maluchowi ochronę przed urazami.

Ta ogólna zasada wydaje się najbardziej rozsądna. Część producentów przyczepek ma swoje własne zalecenia i bywa, że są one formułowane bardziej szczegółowo. Można spotkać się na przykład ze stwierdzeniem, że dziecko korzystające bezpiecznie z przyczepki powinno mieć ukończonych 18 miesięcy.

Wynika to z faktu, że wedle badań dzieci na tym etapie rozwoju mają już zazwyczaj wykształcone podstawowe odruchy i mechanizmy amortyzacyjne, a więc podróżowanie w przyczepkach będzie w ich przypadku komfortowe, jak i bezpieczne – rzecz jasna przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności.

By lukasz