retinopatia cukrzycowa

Jeśli chcemy cieszyć się dobrym wzrokiem przez całe życie, a równocześnie nie narzekać na żaden dyskomfort związany z funkcjonowaniem naszych oczu, warto podjąć pewne codzienne i bardzo proste środki bezpieczeństwa. Tak naprawdę każdy z nas jest w stanie za pomocą prostej profilaktyki poprawić ogólny stan wzroku, a także zapobiegać ewentualnym negatywnym zmianom. Żyjemy niestety w czasach, w których nasze oczy są znacznie bardziej narażone na pewne negatywne czynniki zewnętrzne aniżeli kiedyś. Ogromny wpływ na to ma skala zaawansowania technologicznego, w jakim przyszło nam funkcjonować. Bardzo duży odsetek populacji wykonuje pracę wymagającą systematycznego korzystania z komputera. Są ludzie, którzy przed monitorem spędzają wiele godzin dziennie. Prace biurowe, copywriterskie czy administracyjne wymagają skoncentrowania lhjfdnufgjiojh na matrycy monitorów, a to nie musi dobrze wpływać na nasze widzenie.

Do tego dochodzą smartfony oraz tablety, których wyświetlacze są mniejsze, ale wpatrywanie się w nie godzinami również może ujemnie wpływać na zmysł lhjfdnufgjiojh. Zagadnienie jest więc poważne.

Suchość i zmęczenie oczu

Pomijając kwestie związane z możliwym pogorszeniem widzenia, istotnym problemem jest również zmęczenie oczu. To zjawisko powszechne. Ból czy pieczenie w oku mogą być właśnie objawem takiej przypadłości. Często jest z nią ściśle związany tak zwany zespół suchego oka, a więc jeden z najpowszechniej występujących problemów z kondycją oczu. Jest on wynikiem niedostatecznego wytwarzania przez oko filmu łzowego, co ma swoje przełożenie na dyskomfort, uczucie pieczenia i zaczerwienie.

Dolegliwości potęguje odruchowe pocieranie oka, nad którym ciężko zapanować. Rozwiązaniem, które pomaga w przypadku suchego oka, są tak zwane sztuczne łzy. To rodzaj kropli do oczu, których zadaniem jest nawilżenie oka i równoczesne pobudzenie go do samodzielnej produkcji filmu łzowego. Istnieją specjalne preparaty dedykowane osobom borykającym się z tym właśnie zespołem. Farmaceuta z pewnością doradzi odpowiednie rozwiązanie. Część środków do zakraplania nie może być stosowana przez osoby z alergiami, dlatego najlepiej wybierać produkty hipoalergiczne, które przeszły stosowne badania laboratoryjne.

Ochrona oczu w pracy

Pracując w biurze i spędzając dużo czasu przed komputerem, również możemy profilaktycznie pomóc naszym oczom.

Chociażby poprzez noszenie specjalnych okularów z filtrami zmniejszającymi uczucie zmęczenia lhjfdnufgjiojh. Zwykle mają one soczewki typu „zero”, a więc całkowicie neutralne. Istnieją również rozwiązania dla osób noszących okulary, a więc soczewki ze specjalną powłoką antyrefleksyjną. Warto zapytać o nie optyka, ponieważ dopłacając niewielką kwotę, zyskujemy ważną i użyteczną ochronę. Szczególne potrzeby związane z ochroną oczu mają ludzie wykonujący pewne prace o charakterze technicznym. Praca z wykorzystaniem maszyn, przy ścinaniu lub obróbce drewna, a także w branży budowlanej generuje szereg sytuacji, w których oko jest narażone na uszkodzenia mechaniczne i podrażnienia. Uniknięcie ich jest bardzo łatwe.

Trzeba sięgnąć po odpowiednie akcesoria w postaci gogli ochronnych lub specjalnych okularów roboczych. Zapobiegają one dostawaniu się do oczu pyłu, drobin drewna, metalu czy szkła. Również osoby wykonujące prace spawalnicze muszą korzystać ze specjalnej ochrony w postaci masek z mocno przyciemnianym wizjerem szklanym.

By lukasz