Dziedzina medycyny estetycznej jest w ostatnich latach coraz bardziej popularna, a kobiety i mężczyźni z niej korzystający przestają się tego wstydzić. Zasadniczo przez wiele lat osoby ingerujące w swój wygląd były bardzo stygmatyzowane, dziś jednak coraz więcej ludzi charakteryzuje w tym temacie podejście liberalne. Jako że poprawianie twarzy lub ciała nie jest już powodem do ukrywania tego, wiele osób kierowanych ciekawością zaczyna korzystać z licznych usług medycyny estetycznej. Oczywiście na pierwszym miejscu zawsze trzeba stawiać nasze zdrowie i dobre samopoczucie, zatem wszelkie zmiany powinny być pożądane przez nas i zaakceptowane przez lekarza. W ten sposób będziemy mieli pewność, że konkretny zabieg nie pogorszy naszego stanu, a my osiągniemy oczekiwane rezultaty. Podstawową rzeczą, którą bezwzględnie należy wiedzieć jest umiejętność rozróżniania między zabiegami kosmetycznymi, medycyną estetyczną a chirurgią plastyczną. Mimo że wszystkie te metody skoncentrowane są na wprowadzaniu zmian w wygląd, każdą z nich cechuje inny stopień ingerencji w naturalny wygląd.

Najmniej inwazyjną usługą są oczywiście zabiegi kosmetyczne, które to gwarantują błyskawiczne rezultaty. Będą one jednak skuteczne tylko w przypadku drobnych niedoskonałości cery, zważywszy na to jakie stosują metody i substancje. Nieco bardziej złożone i głębsze problemy dermatologiczne lub zmarszczki na pewno powinny zostać jednak rozwiązane poprzez nieco bardziej zaawansowane zabiegi, takie jak chociażby laser lub botoks.

Wady i zalety medycyny estetycznej

Przede wszystkim największą zaletą medycyny estetycznej jest chyba to, że oferuje naprawdę szerokie możliwości ingerencji w nasz wygląd. Dzięki temu uciekają się do niej nie tylko osoby z poważnymi problemami skórnymi, dużymi kompleksami lub chorobami, ale też ludzie chcący po prostu zmian w swoim wyglądzie. Nie da się bowiem ukryć, że daje ona też możliwość zachowania młodzieńczego wyglądu nawet przez wiele lat. Obecne zaawansowanie lekarzy, kosmetologów, ale też dostępność różnych metod i substancji sprawiają, że mamy dostęp do coraz szerszej oferty zabiegów.

Dodatkowo, medycyna estetyczna jest coraz tańsza, przez co mogą decydować na nią również te nieco uboższe osoby. Wśród wad medycyny estetycznej należy wymienić przede wszystkim różnego rodzaju błędy, które czasem nie są ani winą lekarza, ani też konkretnej metody. Może się bowiem zdarzyć tak, że nie uda się przewidzieć reakcji konkretnej osoby na dane działanie, przez co nie zawsze efekt będzie zadowalający. Nawet najbardziej doświadczony kosmetolog, dermatolog czy też inny lekarz nigdy nie da stuprocentowej pewności powodzenia, szczególnie tego bardziej skomplikowanego zabiegu. Warto zatem bardzo dobrze przemyśleć swoją decyzję o podjęciu ingerencji w wygląd. Mimo że w większości przypadków zabiegi kończą się oczekiwanymi rezultatami, nie zawsze może tak być. Wbrew pozorom to bardzo poważna sprawa, która to powinna zostać przez nas dogłębnie przemyślana.

By lukasz