poduszki naturalne

Łóżeczko w okresie, gdy dziecko jest jeszcze noworodkiem jest niemalże najważniejszym elementem w jego pokoju. To w nim bowiem spędza najwięcej czasu, uspokaja się, śni i odpoczywa. Dlatego też trzeba zadbać o to, by wszystko co znajduje się w jego wnętrzu było dobrane odpowiednio prawidłowo. Jako, że małe dzieci są znacznie narażone na szereg niebezpieczeństw – trzeba mieć na uwadze ich dobro. Dokładanie przedmiotów bez przemyślenia może grozić nawet niebezpiecznym zdarzeniem, a co gorsza – wypadkiem. Co powinno znaleźć się w łóżeczku noworodka? Jak dobierać takie przedmioty? Oto szereg praktycznych porad:

  • Prześcieradło oraz kocyk minky szary to pierwsza rzecz o którą trzeba zadbać. Mogłoby się wydawać, że nie stanowi ważnego elementu, ale jest zupełnie na odwrót. Bowiem to ono bezpośrednio dotyka delikatnej skóry malucha. Dlatego też powinno być wykonane z naturalnych materiałów, które nie zagrożą jej podrażnieniem lub innymi nieprzyjemnościami.

    Prześcieradło jest więc niezmiernie ważne, jeśli chodzi o kwestie higieniczne. Nie mniej jednak trzeba poświęcić odrobinę uwagi na jego wybór. Dobrze jest, gdy jest w identycznym rozmiarze co materac. Pozwala to w swobodny i szybki sposób ścielić łóżeczko. W końcu wymiana takiego prześcieradła następuje bardzo często, ciężko byłoby więc męczyć się z jego zawijaniem, czy specjalnym układaniem. Lepiej zdecydować się na takie, które mają wszytą gumkę. Dzięki niej się nie ściągają, a sen dziecka jest spokojniejszy. Nic go nie rozprasza;

  • Drugi ważny element to poduszka. Niemowlaki powinny spać w pozycji płaskiej, ponieważ uniemożliwia im to uduszenie lub zadławienie się.

    Wiele współczesnych producentów odpowiada na takie potrzeby, tworząc poduszki z materiałów, które dobrze współgrają z ruchami maleńkiej główki dziecka. Najczęściej jest to pianka poliuretanowa. Oprócz samego wkładu, trzeba zwrócić uwagę na skład z jakiego zrobiona jest pościel, czy inaczej mówiąc pokrowiec. Podobnie jak w prześcieradle najlepiej jest, gdy są to materiały zupełnie naturalne, np. bawełna;

  • Niemowlaki trzeba usypiać, a rodzice stale męczą się przy tym obowiązku. W przeszłych pokoleniach niezawodną metodą była chociażby suszarka do włosów. Małe dzieci kojarzą takie dźwięki jako przyjemne, ponieważ wspominają przy tym dźwięk, gdy rozwijały się w brzuchu mamy. Dziś na tą potrzebę odpowiadają specjalne zabawki zwane szumisiami. Jak sama nazwa wskazuje – są to szumiące misie.

    Działają do około 40 minut, emitując przy tym dźwięk coraz cichszy i cichszy do momentu aż bobas słodko zaśnie.

.

By lukasz